Mindig kérdezitek, óra után milyen teát iszunk, pontosan mi van benne, és hol lehet beszerezni. Szinte mindig valamilyen Mandala teát szoktam főzni nektek, ezek koffeinmentes fűszerteák, és a dm-ben mindig lehet kapni ;) Ennél szerintem még intenzívebb íze van a Yogi Teának, csak kevés helyen kapható Debrecenben. A müllerben érdemes keresni, talán ott található meg a legtöbb ízben, és olcsóbb is mint máshol. A legjobb, hogy ezt szálas kiszerelésben is lehet kapni, nem csak filteresben.
Egy ideje elhatároztam, hogy beszerzem a főbb összetevőket, és összeállítok valami édesgyökeres fűszerteát, mint amilyen a citromsárga dobozos Mandala vagy mint a sweet chili fantázianevű Yogi Tea. Végül megtaláltam a yogi tea receptjét, és ahogy átfutottam, máris tudtam, hogy nem fogja kiváltani az jógaórák utáni filteres keverékeket, mert több órán keresztül kell főzni :D Viszont itthon elkészítettem, és muszáj megosztanom a receptet, hogy ti is kipróbáljátok!
A yogi tea (ahogyan a Yogi Tea márkanév is) Yogi Bhajan nevéhez fűződik, aki a 60-as évek végén kundalini jógát tanított Amerikában. Minden óra végén fűszerteával kínálta a tanítványait, melynek összetevői a fahéj, a fekete bors, a szegfűszeg, a kardamom, és a gyömbér voltak.
Ezt az alapot használtam én is, kiegészítve édesgyökérrel, ánizzsal és édesköménnyel. Nem igazán hittem, hogy ez az alaprecept elég erős lesz (“a forralt borba is többet teszek ennél”), így mindenből egy kicsit többet adtam hozzá. Hát, elég ütősre sikerült.
Hozzávalók:
2 liter víz (szerintem érdemes akár 3 litert feltenni, mert a forralás során úgyis elfő egy része)
15 egész szegfűszeg
20 szem feketebors
20 szem kardamom félbevágva
3-4 rúd fahéj
8 szelet friss gyömbér (1/2 – 1 cm vastag szeletek, ne hámozd meg)
+ tettem hozzá egy evőkanálnyi édesgyökeret, fél-fél evőkanálnyi ánizst és édesköményt, valamint egy kis darab chilit.
Az ízesítéshez használhatsz:
- fekete teát (Assam vagy Darjeeling)
- tejet/szójatejet
- mézet/juharszirupot
Elkészítés:
Forrald fel a vizet! Dobd bele a szegfűszeget, és forrald még egy percig! Ezután jöhet a többi fűszer. Fedd le, és 30 percig forrald magasabb hőfokon! Lassú tűzön főzd még további 2-3 órán át (nekem ebből egy óra lett, mert hiába ment a legkisebb lángon, elpárolgott a víz fele). Végül vedd le a tűzről, és szűrd le! Hűtőben tárolhatod, fogyasztás előtt melegítsd föl, majd ízesítsd!
Egy részét külön kannában ízesítettem szálas fekete teával (két percig áztattam benne). Ehhez adtam hozzá a tejet, enélkül sajnos alig tudtuk inni, annyira intenzívre sikerült. Persze én rontottam el, azt hittem kemény vagyok, és kicsit túlzásba estem a chilivel, miközben hagytam a víz nagy részét elpárologni :D
A yogi tea jótékony hatásai:
Tonizálja és átmelegíti az egész testet. Erősíti az immunrendszert, segít megelőzni a megfázást, allergiát és más betegségeket. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, légúti megbetegedések esetén is segít. Oldja a nyákot, hurutot. Serkenti az emésztést, a méregtelenítő folyamatokat, nyugtatja és erősíti a gyomrot. Jó hatással van a szívre, vérkeringésre.
Bővebb leírást találsz a összetevők hatásairól külön-külön itt.
Legjobban nekem most fekete teával és forralt tejjel ízlett, úgyhogy el is döntöttem, hamarosan masala chait főzök :))